X
تبلیغات
همه چیز در مورد ماهیگیری - مطالب اختصاصی ماهی سوف

من دو روش ابتکاری رو واسه صید  ماهی سوف در سد ستارخان و اردک ماهی در مرداب انزلی بکار میگیرم و دوست دارم دوستان عزیزی که به صید این دو ماهی علاقمندن با این روشها آشنا بشن، دوستان من در هر دو روش از طعمه زنده ماهی قرمز یا همون گلدفیش عید نوروز استفاده میکنم به دو دلیل !!!

اول اینکه ماهی قرمز رنگ تحریک کننده ی مناسبی واسه جذب ماهی های شکارچی داره!

دوم اینکه میزان مقاومت و زنده موندن این طعمه در شرایط لانسه کشی خیلی خوبه!

من در روش اول از سنجاق قفلی برای اتصال طعمه به قلاب استفاده میکنم و در روش دوم از کش پول!

در هر دو روش ما سنجاق یا کش رو از حفره آبششی و دهان ماهی طعمه رد میکنیم و دقت میکنیم هیچ آسیبی به دستگاه تنفسی ماهی طعمه مون وارد نشه! ( توی تصویر بالا قلابی رو میبینین که بهش سرب و گیره کوچیکی وصله چون این نوع از قلابها بسختی توی بازار پیدا میشه میتونین این قلاب رو از داخل طعمه های ژله ای خارج کنین که اکثرا" این شکلین!!!)دوستان توجه داشته باشند ، چون شما نمی تونین  پرتاب بلند و  باشدت بالا داشته باشین بکاری گیری قایق از ملزومات این سیستمه! بخصوص در سد ستار خان ! من در اوایل خردادماه این روش رو برای صید سوف بکار میگیرم ، البته تا امتحان نکنین متوجه کارایی این سیستم نمی شین! من سعی کردم بصورت تصویری این دو روش رو تشریح کنم  و نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم اما اگه سوالی باقی موند در قسمت نظرات این پست مطرح کنین.........................ارادتمند شما مسعود تقی پورموضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی سوف ، مطالب اختصاصی اردک ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : پنجشنبه سیزدهم بهمن 1390 | 16:46 | نویسنده : مسعود |

در این سفر ماهیگیری که  همراه دوستان عازم سد ستارخان شدیم قبل از حرکت من به دوستان عزیز تذکر دادم که شرایط جوی نامناسبی بر منطقه حاکم خواهد بود وطبق پیشبینی اکثر سایتها ،ما بارش برف رو حتما" خواهیم داشت!!! و بهتره برنامه ماهیگیری رو کنسل کنیم ،ولی به اصرار دوستان دل رو زدیم به دریا ورفتیم ،درسته که ما با تجهیزات کامل میریم ماهیگیری ولی در این شرایط خاص جوی ریسک بالایی داره و احتمال بروز هر گونه خطری  هست ! گرگهای  حاشیه سد ستار خان در این نوع آب و هوا گله های بزرگی تشکیل میدن و جرات نزدیک شدن  وحتی شکار انسان رو پیدا میکنند ! سیستم گرمایشی هم خیلی مهمه ! و از همه مهمتر وسیله نقلیه ای است که امنیت شما رو در مسیر تضمین خواهد نمود.

ساعت 6 عصر بود که همزمان با رسیدن ما به سد  کوران  وحشتناک برف شروع شد ،به سختی طعمه هارو به قلاب زدیم ولنسرها رو فیکس کردیم،سردی هوا بحدی بود که زنگوله ها روی لنسر ها یخ زده بودن و فقط با چک کردن نخ ها متوجه به قلاب افتادن ماهی ها میشدیم تمام شب برف بی وقفه می بارید ! از ساعت 7 تا 12 شب 9 ماهی صید کردیم ، و 7 ماهی هم تا صبح به دام افتادن ،سهم من صید 6 ماهی بود که عکسشو براتون گذاشتم ،  این آخرین سفر من به سد ستارخان در سال 90 بود،توصیه من به دوستان عزیز ماهیگیر اینکه چون امسال بارش برف  زودتر شروع شده از اقامت در این سد صرف نظر کنند!

                                                                                                  اراتنمند شما مسعود تقی پورموضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : شنبه پنجم آذر 1390 | 18:39 | نویسنده : مسعود |

بعد از چند هفته بالاخره فرصتی پیدا کردیم همراه دوستان عزیز جناب سرهنگ رهبری ،قشلاقی وخیابانی شبی را در سد زیبای ستارخان سپری کنیم ،دمای آب به شدت کاهش پیدا کرده  وماهی ها کمی به عمق رفته اند اما با پرتاب های بلند هنوزم میشه صید خوبی داشت،در کل 11ماهی صید کردیم که اکثرا" وزن زیر 2کیلو داشتند یک ماهی بالای 2 کیلو صید کردیم که در عکس مشاهده میکنید.

موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : شنبه بیست و هشتم آبان 1390 | 20:47 | نویسنده : مسعود |

دراین روز بین ساعت 7عصر  تا 11شب، 6ماهی و از ساعت 4 صبح تا 6 صبح 4 ماهی به روش انتظاری صید شدن .                     ( طعمه :ماهی کیلکا )


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : شنبه سی ام مهر 1390 | 23:38 | نویسنده : مسعود |

دوستان عزیزی که از صید ماهی سوف دست خالی به خونه برمیگردن حتما"به نکات زیر توجه کنند!!!

1.زمان وفصل صید ماهی سوف خیلی مهمه من بارها در پستهای مختلف اشاره کردم که بهترین فصول صید ماهی سوف پاییز وزمستونه وبهترین ساعت غروب آفتاب تا طلوع آفتابه! ماهی سوف شب شکارچیه و روزها در قلمروی خودش استراحت میکنه!

2.بعضی دوستان در روش انتظاری برای طعمه  از گوشت مرغ ،دل وجیگر مرغ وحتی کرم خاکی استفاده میکنند درسته ماهی سوف گوشتخواره ولی رغبت زیادی به این طعمه ها نداره وهیچ وقت گوشت ماهی رو که طعمه طبیعی خودشه به این جور طعمه ها ترجیح نمی ده ! بین طعمه ها ماهی کیلکا به چند دلیل بهتر جواب میده اول اینکه بو وطمع دلخواه ماهی سوف رو داره دوم اینکه به علت براق بودن پوست کیلکا زیر آب بهتر رویت خواهد شد سوم اینکه در قلابها به نحو مناسبی قرار میگیره! سعی کنید ماهی کیلکارو درسته به قلاب نزنید و از وسط نصف کنید تا بوی ماهی بهتر در آب پخش بشه ! طعمه هارو در اندازه مناسب در نظر بگیرین! طعمه بزرگ هرگز دلیل بر گرفتن ماهی بزرگ نخواهد بود!!!

3.طول ریسه ها رو کمتر از 10 سانتی متر در نظر نگیرین و از کف 25 الی35 سانتیمتر فاصله بدین ،در ریسه از قلاب خاردار پا بلند شماره 2 یا 3 استفاده کنید واز تیزی نوک قلابها اطمینان حاصل کنید اگه خوب تیز نبودن حتما" باسوهان وسمباده ریز تیزشون کنید!

4.ماهی سوف به صدا زیاد حساس نیست ولی به نور حساسه از انعکاس هر نوع نوری در آب جلوگیری کنید!

5. دمای آب رو کنترل کنید در زمانی که دمای آب بالاست (فصل تابستون)مناطق کم عمق رو با پرتابهای کوتاه و با کاهش دمای آب، مناطق عمیقترو با پرتابهای بلند انتخاب کنید!

6. اما مهمترین مطلبی که تجربه شخصیمه و دلیل موفقیت من در صید ماهی سوفه اینکه : من فقط در شبهایی اقدام به صید میکنم که ماه  در آسمون نباشه! وتاریکی و ظلمات همه جارو فرا بگیره!!چون در این شبها قدرت دید و شکار سوف کاهش پیدا میکنه و فقط با قدرت بوییایی خودش دنبال ماهی های زخمی و لاشه میگرده که به سراغ قلاب شما خواهد آمد!!!

                                                                 موفق باشید                  مسعود تقی پور


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : سه شنبه نوزدهم مهر 1390 | 11:43 | نویسنده : مسعود |
در این سفر ماهیگیری به سد ستارخان که بیشتر به اصرار دوستان بود که البته بد هم نشد که قبول کردم 11ماهی متوسط به بالا صید کردم که یک ماهی وزن خوبی داشت وفکر کنم یک رکورد باشه(3.800 کیلوگرم)!!!

عکس ماهی هارو براتون میذارم امیدوارم لذت ببرید!


Zander Fishing


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : شنبه دوم مهر 1390 | 0:0 | نویسنده : مسعود |

وزن بزرگترین ماهی: 3 کیلوگرم              روش صید: انتظاری               طعمه : کیلکا


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : جمعه یکم مهر 1390 | 21:51 | نویسنده : مسعود |

این بار هم سد ستارخان میزبان مهربونی برای ما بود ودر یک شب رویایی همراه دوستان عزیزم (مهندس خیابانی وقشلاقی )بیشتر از  30ماهی در وزنهای مطلوب صید کردیم که سهم من  صید19 ماهی بود .اکثر ماهی ها به روش انتظاری صید شدن وچند تایی هم  به روش لنسر کشی، اولین شبی در سال 90 بود که من نتونستم تا صبح بخوابم واز غروب تا ساعت 6 صبح مدام زنگوله ها به صدا در میومدند! این شب بهترین شب ماهیگیری ما در سال 90 بود و فکر کنم این خاطره شیرین سالها همراه من ودوستان خواهد بود!


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : پنجشنبه سی و یکم شهریور 1390 | 20:38 | نویسنده : مسعود |

در این روز 18 ماهی صید کردم که یکی از ماهی ها وزن خوبی داشت(3.200 کیلو گرم) اکثر ماهی ها ساعت 8الی 10 شب صید شدن ولی ماهی بزرگ ساعت 4شب زنگوله را به صدا در آورد که حسابی خوابو از سر من و دوستام پروند البته ارزششو داشت!چند وقتیکه حوصله لنسر کشی ندارم و همه ماهیها رو به روش انتظاری صید کردم، امیدوارم به شما هم قسمت بشه!

موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : شنبه پنجم شهریور 1390 | 13:56 | نویسنده : مسعود |

وزن بزرگترین ماهی 3/250                      طعمه:کیلکا ( انتظاری)


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : یکشنبه سی ام مرداد 1390 | 1:27 | نویسنده : مسعود |
اکثر ماهیگیرای حرفهای برای صید این دو ماهی از طعمه های مصنوعی مانند لوری،قاشقک، اسپینر و ماهی های ژله ای استفاده میکنن که بستگی به شرایط صید ، شرایط محیطی ، سلیقه و شگرد فرد ماهیگیر داره! عکس نمونه ای از طعمه های مصنوعی را در زیر براتون گذاشتم.نمونه ای از ماهی ژله ای مناسب برای صید ماهی سوف
 لوری نقره ای  جهت صید سوف:
طعمه ژله ای مناسب جهت صید  سوف های کوچک:

موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی سوف ، مقالات آموزشی

تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم آبان 1389 | 22:19 | نویسنده : مسعود |
در روش اول ما از دو ریسه با انشعاب فرعی و ثابت روی نخ لیدر استفاده میکنیم و برای مناطقی که پوشش گیاهی انبوهی در عمق وجود نداشته باشه مناسبه!
در روش دوم ما برای مناطقی که بستر آب از خزه و گیاهان آبی احاطه شده از تک ریسه متحرک همراه شناور بزرگ بهره مگیریم که در تصویر زیر تناسب وزنه ،شناور و اندازه فواصل رو مشخص کردم.


در این دو روش میتوانید از ماهی کیلکا یا کپور به عنوان طعمه استفاده کنید.توجه کنید که برای شناور ماندن طعمه از کائوچو (درون شکم ماهی) و حباب شناور روی ریسه استفاده کنید.من سعی کردم طریق صحیح اتصال قلابها به طعمه را بصورت تصویری ترسیم کنم.


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم آبان 1389 | 20:11 | نویسنده : مسعود |
نکات مورد توجه جهت صید در زمستان

1.در زمستان ماهیها در قسمتهای گرمتر مستقر می شوند یعنی عمیقترین مکان در آب وبه ندرت به مکانهایی با عمق کم حرکت میکنندوتحرک ماهی ها کاهش خواهد یافت ، بیشتر ماهی ها از ذخایر بدنشان استفاده میکنند ولی یادتان باشد که ماهی گرسنه ای همیشه بین ماهیها خواهد بود وحتی در صورت شناسایی دقیق محل تجمع ماهیها ،ماهی هایی که تحرک کمتری دارند نیز صید خواهندشد.

2.نوع ماهی مورد صید مهم است ،ماهی قزل آلا در نقاط پر آب وعمیق رودخانه ها،ماهی سوف در نقاط عمیق سدهاوحتی اردک ماهی با کمی مهارت صید خواهند شد،ماهی کپور در ساحل دریا و نقاط عمیق سدها قابل صید است.توجه کنیدکه صید ماهی های رودخانه ای به علت کاهش دمای آب به جز قزل آلا در زمستان مقدور نخواهد بود و ماهی ها تمایلی برای خوردن غذا نشان نمی دهند وترجیح میدهند از ذخایر بدنشان استفاده کنند.

3.ساعت صید باید با زمان تحرک ماهی تنظیم شود ماهی ها بعلت سردی آب تحرک کمتری دارند و بیشتر درساعات گرم روز  11تا 3  بعد ظهر  جنب وجوش مختصری خواهند کرد البته ماهی سوف درشب درصورت پرتاب بلند به نقاط عمیق قابل صید است.

4.طعمه های مورد استفاده باید کاملا بودار ومعطر باشند برای صید کپور حتما از جوشانده هایی با طعم سیر و زردچوبه وبخصوص شکلات استفاده کنید، برای صید قزل الا از طعمه های مصنوعی  براق و با تحریک ارتعاش استفاده کنید.


عکس  سوفهایی که در زمستان صید کردم ،خوشبختانه 9 ماهی صید شد و به یکی از لانسرها  همزمان دو ماهی به دام افتاد ه بود.(طعمه مورد استفاده : ماهی کپور وبصورت انتظاری  )  محل صید: سد ستارخان اهر     تاریخ:26بهمنموضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389 | 0:13 | نویسنده : مسعود |

1.مکان زیست وعمقی که ماهی سوف را میتوان صید کرد:ماهی سوف را در رودخانه های منتهی به دریای خزر می توان یافت،البته سدها محل خوبی جهت صید ماهیهای درشت می باشند، سدهای مناسب درکشورمان سد ارس،ستار خان اهر ،15خرداد،گلپایگان و خدافرین میباشد،این ماهی بیشتر در عمق2 تا6 متر شکار میکند بنابراین باید جهت صید عمق مورد نظر را رعایت کنید. 

2.زمان صید:این ماهی را می توان در تمام فصول صید کرد ولی فصل  پاییز بهترین  زمان برای صید است.ساعت صید این ماهی خیلی مهم است ماهی سوف هنگام طلوع وغروبافتاب وشب به شکار می پردازد (من بیشتر ماهی های که صید کردم موقع طلوع آفتاب ساعت 5 الی8 صبح بوده،شبهاساعت 11الی 2.)

3.حساسیت به نور:ماهی سوف نسبت به نور خیلی حساس بوده و حتی در شبهای مهتابی که نور ماه در آب انعکاس پیدا میکند صیدش دشوار می شود بنابراین از انعکاس نور  چراغ قوه و چراغ سرتان در آب جلوگیری کنید حتی کنار آب آتش روشن نکنید.

4.روش های صید:من دو روش کلیدی  را پیشنهاد میکنم:1روش انتظاری با طعمه ماهی کیلکا که در وبلاگ طریق صحیح صید رو ترسیم کردم.2روش لانسر کشی با طعمه مصنوعی(قشقک،ماهی ژله ای،لوری و...)من با  لوری نقره ای ماهیهای خوبی صید کردم(رجوع شود به عکس)

5.تجهیزات مورد نیاز:چوب ماهیگیری  باید 3الی4متر کربنی نرم باشد،چرخ اسپینگ  250الی400 ،نخ هم بایدسایز50 فلورو کربن باشد ، وزنه ها 100 و120 گرمی مناسب است،پایه لانسرجهت فیکس کردن لانسر ها و تور دستی جهت بیرون کشیدن ماهی رو فراموش نکنید.

  


موضوعات مرتبط: مطالب اختصاصی ماهی سوف

تاريخ : جمعه یازدهم دی 1388 | 0:0 | نویسنده : مسعود |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.