مرداب انزلی در گذشته  با برخورداری از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بی نظیر یکی از بهترین و مهمترین اکوسیستمهای کشورمون به شمار میرفت ولی متاسفانه با تردد کشتی ها و ناوگان های حمل کالا و عدم مهار فاضلابهای منتهی به تالاب و صید بیرویه  ،امروز شاهد مرگ تدریجی این تالاب با اهمیت هستیم هزارررررررررررررررررررررررررر افسوس  و وای بر ما که جوابی برای نسل های آینده نداریم!!!

 

متاسفانه رسوبات و لجن سیاه بستر مرداب فعالیت و تولید مثل ماهی ها رو تحت الشعاع قرار داده و باعث کاهش چشمگیر جمعیت ماهیهای بومی و مهاجر تالاب شده به خصوص جمعیت اردک ماهی و کپور خود مرداب انزلی بشدت کاهش پیدا کرده و در عوض تعداد ماهی اسبله به علت سازگاری با این شرایط سخت داره روز به روز بیشتر میشه!!!حدود 21 گونه ماهی در مرداب انزلی ثبت شده که بعضی گونه ها بصورت فصلی  و جهت تخمر ریزی به تالاب مهاجرت میکنن و بعضی گونه ها بصورت ثابت ساکن هستن که متاسفانه گونه های ثابت آسیب بیشتری دیدن!به هر حال از ماست که بر ماست!!!

اما برسیم به موضوع ماهیگیری در مرداب انزلی که دوستان زیادی از عدم موفقیت صید در این تالاب گلایه میکنن! بنابراین لازم دونستن تجربه خودم رو در این پست انعکاس بدم!

اولین کار انتخاب محل مناسب واسه صیده که دوستان باید محلی رو برای ماهیگیری انتخاب کنن که دور از هیاهو و آلودگی صوتی و مسیر قایقهای سواری باشه!محل مورد نظر تون باید دارای بافت گیاهی مطلوب باشه! یعنی هرچه تنوع گیاهی بیشتر باشه حشرات و لاروهای بیشتری رو در خودشون سکنا میده و در نتیجه ماهی های بیشتری در این مکانها جمع میشن!

مرحله بعدی انتخاب ماهی مورد صید و سیستم صیده که صید رایج در تالاب اردک ماهی و کپوره، من سیستم صید اردک ماهی رو در پستهای مربوطه مفصلا" توضیح دادم و توی آرشیو هست ولی واسه سیستم صید کپور دو روش کلیدی رو ترسیم کردم(سیستم کف خواب و سیستم ریسه شناور یا رو آبی) که با توجه به لجن بستر تالابه!توجه داشته باشین که وزنه ی شما پس از پرتاب نسبت به مکانهای مختلف در تالاب حدود20 و گاها" تا نیم متر درون لجن فرو میره و اگه فاصله ریسه تا وزنه انتهایی نخ لیدرتون رو تنظیم نکنین طعمه همراه قلابتون درون لجن مدفون شده و عملا" صید ماهی غیر ممکن میشه! من در تصاویر زیر سعی کردم این موضوع رو  بهتون نشون بدم ! فقط به فاصله ها در تصاویر دقت کنین!

 

در مورد انتخاب طعمه در مرداب انزلی باید بگم کرم خاکی و میگو بهتر از سایر طعمه هاست ولی میتونین از جوشانده های اسانس دار و ذرت تخمیر شده هم استفاده کنین! دوستان توجه داشته باشین که طعمه پاشی در مرداب انزلی به خاطر بستر لجنی مثل سایر نقاط کارساز و مطلوب نیست! شما میتونین از طعمه پاش فنری روی نخ لیدرتون برای جذب ماهی ها بهره ببرین و سعی کنین قلابتون رو نزدیک نیزار،بوته های آبی و کنده درختان غرق در آب قرار بدین .در آخر اگه سوالی باقی موند در قسمت نظرات مطرح کنین.

                                                                                 موفق باشین ............مسعود تقی پور


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی کپور ، مقالات آموزشی

تاريخ : سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ | ۰:۴۹ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |

 

من دو روش ابتکاری رو واسه صید  ماهی سوف در سد ستارخان و اردک ماهی در مرداب انزلی بکار میگیرم و دوست دارم دوستان عزیزی که به صید این دو ماهی علاقمندن با این روشها آشنا بشن، دوستان من در هر دو روش از طعمه زنده ماهی قرمز یا همون گلدفیش عید نوروز استفاده میکنم به دو دلیل !!!

 

اول اینکه ماهی قرمز رنگ تحریک کننده ی مناسبی واسه جذب ماهی های شکارچی داره!

دوم اینکه میزان مقاومت و زنده موندن این طعمه در شرایط اسپینینگ خیلی خوبه!

من در روش اول از سنجاق قفلی برای اتصال طعمه به قلاب استفاده میکنم و در روش دوم از کش پول!

در هر دو روش ما سنجاق یا کش رو از حفره آبششی و دهان ماهی طعمه رد میکنیم و دقت میکنیم هیچ آسیبی به دستگاه تنفسی ماهی طعمه مون وارد نشه! ( توی تصویر بالا قلابی رو میبینین که بهش سرب و گیره کوچیکی وصله چون این نوع از قلابها بسختی توی بازار پیدا میشه میتونین این قلاب رو از داخل طعمه های ژله ای خارج کنین که اکثرا" این شکلین!!!)دوستان توجه داشته باشند ، چون شما نمی تونین  پرتاب بلند و  باشدت بالا داشته باشین بکاری گیری قایق از ملزومات این سیستمه! بخصوص در سد ستار خان ! من در اوایل خردادماه این روش رو برای صید سوف بکار میگیرم ، البته تا امتحان نکنین متوجه کارایی این سیستم نمی شین! من سعی کردم بصورت تصویری این دو روش رو تشریح کنم  و نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم اما اگه سوالی باقی موند در قسمت نظرات این پست مطرح کنین.........................ارادتمند شما مسعود تقی پور

 


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی سوف ، مطالب اختصاصی اردک ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : پنجشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۰ | ۱۶:۴۶ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

طبق درخواست دوستان عزیز در مورد آموزش تصویری طعمه زنی بصورت طعمه زنده ، سعی کردم در این پست با ترسیم روشهای صحیح به قلاب زدن انواع طعمه ها به سوالاتتون جواب مطلوبی بدم..

1.روش طعمه زنی قورباغه برای صید اردک ماهی:

دوستان قبل از استفاده از هر نوع طعمه ای باید شناخت کافی در مورد آناتومی و نوع بافت تشکیل دهنده طعمه مورد نظرشون داشته باشن، بعد اقدام به قلاب زدن طعمه کنن! قورباغه دارای بافت نرم و ظریفیست و هنگام طعمه زنی اگه دقت نکنین  در اولین پرتاب طعمه تون رو از دست میدین! چون این موجود دوزیسته زیر آب تا ساعت ها زنده میمونه ولی برای جلوگیری از مرگش نباید موقع به قلاب زدنش اندامهای حیاتیش آسیب ببینه ! برای این منظور من در تصویر زیر محل دقیق نصب قلاب ها رو ترسیم کردم ،جمجمه قورباغه به علت استخوان مستحکمش نسبت به سایر نقاط بدنش ، برای نصب قلاب مادر مناسبتره و انتهای بدنش برای نصب قلاب سه شاخ مناسبه! هنگام نصب قلاب در منطقه جمجمه وفک بالا دقت کنید قلاب وارد حفره ی مغزی قورباغه نشه!

دوستان توجه کنید طعمه قورباغه برای صید اردک ماهی مناسبه و برای صید سایر ماهی های شکارچی خوب جواب نمیده! وقتی از قورباغه برای صید اردک ماهی در سیستم انتظاری استفاده میکنید حتما"شناور روآبی رو در نخ اصلیتون بکار بگیرین تا قورباغه در عمق تنظیمیتون معلق بمونه! در غیر این صورت قورباغه به کف آب میره و خودش رو از دید اردک ماهی پنهون میکنه!2.طعمه زنی ماهی زنده:

اصولا" ماهیهای کوچک خانواده کپورها به عنوان طعمه پایه در ماهیگیری ماهی های شکارچی از اهمیت زیادی برخورداره و طعمه در هر دو صورت زنده و مرده قابل استفاده ست ،من در تصویر زیر به سه روش عالی طعمه زنی زنده اشاره کردم که روش اول برای صید انتظاری اردک ماهی و سوف مناسبه ،روش دوم  علاوه بر اردک ماهی وسوف برای صید اسبله نیز خیلی عالیه! روش سوم علاوه بر ماهی های شکارچی آب شیرین(عدم بکار گیری  روش سوم در رودخانه ها) برای صید ماهی های آّب شور دریایی نیز مناسبه! در هر سه روش سعی کنین از شناور رو آبی استفاده کنین! دوستان عزیز دقت داشته باشین چون ماهی طعمه رو زیر آب زنده نیاز داریم کمترین آسیب رو هنگام به قلاب زدنش باید داشته باشیم! همینطور که در تصویر زیر مشاهده میکنین قلابها در قسمتهایی از بدن طعمه نصب شده که آسیبی به اندامهای حیاتی و کیسه هوایی ماهی وارد نشه! (کیسه هوایی نقش تعادل و شناور ماندن رو در ماهی ها ایفا میکنه).3.طعمه زنی میگوی زنده:

میگو یکی از طعمه های جذاب برای صید انواع ماهیهاست ! میگو خیلی جون سخته و دوامش روی قلاب خیلی عالیه! من درتصویر زیر دو روش کلیدی رو مطرح کردم که بخصوص برای صید ماهی اسبله در رود ارس و ماهیهای دریایی خیلی مناسبه  !4.طعمه زنی حشرات:

دوستان عزیز ماهیگیر حتما" میدونن حشرات زنده و طبیعی بهترین گزینه برای صید قزل آلا و ماهی سفیده! البته سایر ماهیها هم به تغذیه از حشرات علاقمندن ! بخصوص ماهی زردپر ملخ رو خیلی دوست داره و در صورت ردیابی طعمه تون براحتی ازش نمیگذره! موقع به قلاب زدن حشراتی مثل سنجاقک،ملخ،شاپرک،پروانه و.....حتما" از قلابهای نازک و ظریف استفاده کنین و دقت کنین قلاب رو از ناحیه سر حشره وارد کنین و در امتداد قسمت سینه حرکت بدین و از قسمت  میانه ی پشتی خارج کنین!
موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۰ | ۲۰:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

 

من چند سالی میشه از کش جهت اتصال وزنه به ریسه در صید ماهی سوف استفاده میکنم ! و فکر میکردم فقط من این کارو میکنم ولی در سایتهای ماهیگیری بعضی دوستان مطالبی پیرامون این روش خوندم که جالب بود! لازم دیدم به چند نکته  پیرامون این موضوع اشاره کنم!

محاسن بکار گیری  کش در حدفاصل اتصال وزنه به نخ از این قراره:

اولا "شما میتونین پرتابهای بهتر و بلندتری داشته باشین !

دوما"در صورت پرتابهای متوالی خوردگی و فرسایشی که در روش اتصال مستقیم به نخ ایجاد میشد رفع میشه و در نتیجه عمر ریسه تون افزایش پیدا میکنه!

سوما" در هنگام پرتاب در صورت اختلال سیستم کلاچ تون یا به هر دلیل دیگه ای اگر موفق به پرتاب نشین کش فشار انتهایی ریسه رو میگره و مانع از جدا شدن وزنه و پاره شدن نختون میشه !

اما دوستان عزیز توجه داشته باشین که این روش برای صید ماهی کپور یا آمور مناسب نیست ! چون ماهی کپور و گونه های منتسب به این ماهی عموما" طعمه رو پمپاژ میکنن یا طعمه رو از کف برداشته و مختصری حرکت میکنن که در این حالت اگر کش در سیستم ما بکار بره میزان شوک اولیه ای که توسط سنگینی وزنه در دهان ماهی اعمال میشه کاهش پیدا میکنه و در نتیجه قلاب در بافت دهان ماهی خوب فرو نمیره! ولی ماهی های شکارچی با حالت هجومی خاصی با طعمه رفتار میکنن که شوک ضرباتشون قلاب رو به خوبی در بافت دهانشون درگیر میکنه!

                                                                                  ارادتمند  شما        مسعود تقی پور

 

 

موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : دوشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۰ | ۲۱:۳۱ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

دوستان ماهیگیر عزیزی که در تهیه و صید ماهی کیلکا برای طعمه قرار دادن ماهی سوف مشکل دارن و حوصله یا امکان پرتاب تور دستی رو هم در رودخونه ها ندارن می تونن از روشی بسیار ساده اما کلیدی که در زیر به صورت تصویری ترسیم کردم استفاده کنن!

در این روش از یک بطری آب معدنی 2 لیتری خالی به عنوان تله استفاده میکنیم ! ابتدا سوراخی به قطر 5سانتیمتر در محلی که در شکل مشخص کردم ایجاد میکنیم، سپس مقداری خمیر رو با کمی جگر مرغ مخلوط میکنیم بعد طعمه مورد نظر رو به دور یک قطعه سنگ می پیچیم ،سپس سر بطری رو به انتهای نخ لانسرمون بسته بطریمون رو پرآب کرده و به آرامی در محل تجمع ماهی ها قرار میدیم هر 3دقیقه یک بار سریع بطری رو از آب خارج کرده و ماهی های به دام افتاده رو خارج میکنیم و دوباره ادامه میدیم .  (حتما"از سنگ یا وزنه درون خمیر استفاده کنین چون هم بطریتون زود زیر آب میره هم خمیر از سوراخ بطری خارج نمیشه!)موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : پنجشنبه هشتم دی ۱۳۹۰ | ۰:۵۷ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |

دوستان ماهیگیر عزیز باید توجه داشته باشن با شروع فصل زمستان وکاهش دمای آب رودخانه ها و سدها رفتار زیستی ماهیهای ساکن در این مناطق نسبت به درصد کاهش دما متغییر خواهد بود !

البته عوامل فنوتیپی و ژنوتیپی زیادی در شکل گیری این رفتارها نقش دارن از جمله گونه، جنس ، شرایط محیطی ،نوع تغذیه و عمق محل زیست ماهی ها !

اکثر کپور ماهیان و ماهیهای گیاه خوار و کفخوار در طول فصول گرمتر اقدام به ذخیره چربی در نسوج، بافتها و کبد خود میکنن و در زمستان کم تحرک میشن  و به اصطلاح به خواب زمستانی میرن ،البته در رودخانه ها و سدهای کم عمق این امر بیشتر قابل رویت بوده و عملا" نباید انتظار صید این ماهی ها را در این فصل داشته باشین!

رود ارس هم از این قاعده مستثنی نیست و ماهی ها بجز گونه سوف رغبتی به تغذیه ندارن و ترجیح میدن از ذخایر چربی خودشون استفاده کنن! ماهی اسبله به علت چربی انبوه  ذخیره شده در  قسمت دمش عملا"در عمیقترین شکاف سنگهای بزرگ رود ارس بی تحرک تا فصل بهار و آغاز جفتگیری به خواب میره! ماهی ماش وسیم و مغارچین هم همینطور،  فقط در نقاط خاصی  به صورت محدود ماهی زرد پر در اندازه های کوچیک قابل صیده!

دوستان عزیز لطفا" زود باور نباشین و حرف کسانی رو که به شما خبر صید این ماهی ها رو با قلاب از رود ارس در فصل زمستان میدن باور نکنین!!! این رو با اطمینان میگم چون تجربه صید در هر فصلی و در هر نقطه ای از رود ارس رو دارم! پس گول حرف های این آدمهارو نخورین وخودتون رو بیهوده توی هوای سرد زمستانی علاف نکنین! اگه کسی در این فصل از رود ارس خوب ماهی گرفته بی شک با تور گرفته نه قلاب!!!

اما نگران نباشین سه تا ماهی در فصل زمستان به خوبی قابل صیدن ،اردک ماهی،سوف و قزل الا.

ماهی قزل الا رو با هر دو روش انتظاری و لانسه کشی میتونین صید کنین، یادتون باشه روش فلای و پشه رو آبی واسه قزل آلا در زمستان مناسب نیست چون ماهیها به سطح آب نمیان و لای شکافها دنبال لاروها و  ماهی های کوچیک میگردن! ودر نقاط عمیق  وشکاف سنگها پهلو میگیرن! در این فصل استفاده از اسپینر با پلاگ های براق خالدار برای صید قزل الا به روش لانسه کشی مناسبتره و کرم خاکی در سیستم انتظاری.

برای صید اردک ماهی و سوف سیستم انتظاری با طعمه زنده یا مرده ماهی کیلکا یا سفید رودخانه مناسبتره!

در مورد صید ماهی کپور در این فصل در پستهای قبلی توضیح دادم ،دوست داران صید این ماهی فقط در سدهای جنوبی کشور و یا سدهای عمیق و پر آب شمالی کشور میتونن اقدام به صید کنن.

     ارادتمند شما            مسعود تقی پور


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : چهارشنبه هفتم دی ۱۳۹۰ | ۱:۲۴ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |
در این پست  بنا به درخواست دوستان عزیز نحوه صحیح قرار گرفتن لنسرها و زاویه مطلوب نصب پایه لنسر ومحل صحیح نصب زنگوله ها رو در سیستم انتظاری، براتون ترسیم کردم ،(اگه سوئالی باقی موند در  نظرات همین پست مطرح کنید)

                                                                          موفق باشید                         مسعود تقی پور

1.نحوه قرار گرفتن لنسر در صید ماهی کپور و آمور (سیستم انتظاری)


2.نحوه قرار گرفتن لنسر در صیدماهی اسبله و زردپر (در رود ارس سیستم انتظاری)


3.نحوه قرار گرفتن لنسر در صید ماهی سوف و اردک ماهی(سیستم انتظاری)


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی

تاريخ : چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ | ۹:۴ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |
دوستان ماهیگیری که از دست بوته ها وخزه های رویده شده در بستر گلایه می کنند باید به این عمر توجه کنند که ورزش ماهیگیری متکی بر خلاقیت فردیست وشما زمانی یک ماهیگیر حرفه ای خواهید بود که در هر شرایطی قادر به صید ماهی مورد نظرتان باشید ! در چنین شرایطی باید به نکات زیر توجه کنید:

1.ارتفاع ریسه هارو 30الی 40 سانتی متر( بوسیله شناور )بالاتر از بستر قرار بدین !در این روش جوشانده شما دیگر لای بوته ها وخزه های آبی گرفتار نخواهد شد! تصویر این ریسه رو برای اینکه بهتر  متوجه بشین در زیر ترسیم کردم.


2.می توانید از قلابهای فنر دار استفاده کنید (در ایران به سختی پیدا میشه ولی خودتون می تونین با کمی ابتکار درستش کنین)

3. اگه ماهی مورد صیدتون کپوره پرتاب بلند انجام بدین چون هرچه از لب آب به عمق حرکت کنید حجم بوته های آبی وخزه ها کاهش خواهد یافت ! به علت اینکه وابسته به نوراند و در عمق تابش  نورکم میشه! و دوم اینکه در چنین مکانهایی ماهیان کپور ترجیح میدن در نقاط عمیقتر  مستقر بشن.

4.زمانی که ماهی به دام افتاد باید دقت و سرعت عملتون در جمع کردن نخ به حدی باشه که اجازه ندین ماهی خودشو لای بوته ها گیر بندازه! وحرکات ماهی رو به دقت کنترل کنید.

                                                                                  موفق باشد                    مسعود تقی پور


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی کپور

تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۵۷ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

 

در این پست بنا به درخواست دوستان عزیز تصویر ریسه مناسب صید ماهی کولی در دریای شمال رو ترسیم کردم  نکاتی که باید رعایت کنید:

 

1.سایز نخ فلرو کربن :15     سایز قلاب:6 الی8      چوب :کاسی یا تلسکوپی اکشن سبک   موتور :250

2.طعمه به ترتیب اولویت: کاسی(ماگوت) ،میگوی ریز ساحلی(رش)،خمیر ذرت و گندم،خربزه، پشه مصنوعی و ...

3.مکان مناسب صید: محل ورودی رودخانه ها به دریا ،کنار اسکله و صخره ها

4.برای صید از سیستم ریسه شناور استفاده کنین(چوب پنبه) و در نخ ریسه حتما" از سرب چاکدار بصورت طولی استفاده کنید(وزن سربها را با چوب پنبه طوری تنظیم کنید  تا  شناورتون بصورت عمودی روی آب قرار بگیره ).

                                                                   موفق باشید ......................... مسعود تقی پور

 

موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی

تاريخ : یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۰ | ۳:۱۵ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |

 

نکات مهم جهت موفقیت در صید کپور

 

1.شناسایی مکان صید:باید محلی را که  برای ماهیگیری انتخاب میکنید اطلاعات کافی درمورد گونه های ماهی آن مکان ،نوع تغزیه، عمق آب. و.....داشته باشید وهرگز محلی را که در موردش اطلاعت کافی ندارید برای ماهیگیری انتخاب نکرده و وقت خودتان را هدر نکنید!!!

2.روش صید :ین ماهی بسیار باهوش بوده  وصیدش کار آسانی نیست بخوصوص ماهیهای  بزرگ که باتجربه ترند بنابراین  باید بهترین روش را انتخاب کنید که من سعی کردم بهترین ریسه جهت صیداین  ماهی را بصورت تصویری ترسیم کنم.توجه کنید که برای گرفتن نتیجه ی بهتر ، از طعمه پاش فنری استفاده کنین ! و برای محتویاتش از ترکیب خمیری(آرد گندم،آرد سویا،تخم مرغ ،سیر،زرد چوبه و وانیل،شکر یا ملاس،نمک،کاسی، پنیر)استفاده کنید. برای طعمه میتوانید از جوشانده های متنوعیی که در پستهای قبلی اشاره کردم و یا از ذرت شیرین کنسرو شده به همراه ورقه ای ازسیر وسوسیس استفاده کنید.در دریای شمال  محلیها از انجیر خشک شیرین استفاده میکنند که خوب جواب میده به شرطی که ریسه درست تنظیم بشه،هرگز سر قلاب را نپوشانید و تیزی سرقلابها را کنترل کنید.پس از پرتاب  سعی  کنید نخ موازی سطح آب باشد یعنی نوک لانسر خودتان را نزدیک سطح فیکس کنید.

3.نحوه به دام افتادن:ماهی کپور کفخوار  بوده ومرتبا"بستر آب را  جهت تغذیه پمپاژ میکند بنابر این وقتی طعمه شما را   به درون دهانش میمکد دو حالت دارد یا از طعمه خوشش مییاد و طعمه را با خود برداشته وحرکت می کند که در ان هنگام سنگینی سرب قلاب را  به بافت نرم داخلی یا لبهای خارجی ماهی گیر خواهد دادو یا  پس از مکیدن طعمه آن را برای امتحان یا مز مزه کردن پس میزند که باز هم هنگام پس زدن قلاب گیر خواهد کرد پس از این مرحله که اصطلاحا"به آن نوک زدن میگویند  شما باید سریعا"به ماهی ضربه ای بصورت شوک وارد کنید البته نه به حدی که لب ماهی را پاره کند سپس کلاج موتور راکمی شل کنید و بصورت عکس حرکت ماهی نخ را جم کنید سعی کنید فشار مستقیم وارد نکنید و ماهی را صبورانه خسته کنید!پس از خسته شدن ،ماهی بطرف شما خواهد آمددر این هنگام ماهی را به آرامی به طرف تور دستی هدایت کنید سعی کنید هنگام صید تمرکز کرده وسکوت کنید واز اطرافیان خود بخواهید بیحرکت باشند چون زمان نزدیک شدن به خشکی ماهی بسیار عصبی بوده وشوکهای زیادی به نخ وارد میسازد که احتمال فرار ماهی را افزایش میدهد.

4.رها کردن ماهی:اگر شما ماهیگر حرفه ای هستید ودوستدارطبیعت، باید بدانید که اولا"گوشت این ماهی تعریفی ندارد وخوشمزه نیست دوما"اگر ماهی مولدی صید کردید و قصد خوردنشو دارید ضربه ای به نسل آینده و حرفه  ماهیگیری خود زده اید پس میتوانید  ماهی را وزن کرده سپس عکسش را بگیرید بعد رهایش کنید.یادتان باشه که اگر ماهی بزرگی گرفتید شما یک حرفه ای هستین و حرفه ایها هرگز  ماهی کپور نمی خورند!

 با آرزوی موفقیت منتظر نظرات شما عزیزان خواهم ماند.


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی کپور

تاريخ : دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ | ۱۶:۴۵ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |


 

سه نکته اساسی جهت صید ماهی سفید :

1.ماهیهای سفید دراوایل بهار و پاییز  تخم ریزی میکنند. پس بهترین زمان برای صید ،زمان مهاجرت ماهیها به این رودها میباشد بخصوص محل اتصال رودخانه ها به دریا.برای مثال (سر مل در بندر انزلی).

2. ریسه مناسب صید این ماهی را در زیربصورت تصویری ترسیم کردم.(بهتر است در سطح آب از چوبپنبه استفاده کنید)از پرتابهای بلند اجتناب کنید چون ماهی ها در این فصول جهت تغذیه کنار نیزارها و سنگهای بزرگ بصورت گروهی اقدام به شکار لاروها ،صدفهای کوچک،نرمتنان و نوزاد پشه میکنند.                         

در سیستم انتظاری                                     

 

 

  
در سیستم شناور و رو آبی

 

3.بهترین طعمه ها به ترتیب عبارتند از :صدف و مغزصدف،کاسی(لارو مگس)،گوشت میگو وخرچنگ ،حشرات آبزیی و حشراتی مانند ملخ وسنجاقک، کرم خاکی و.....از خمیر های اسانسدار هم میتوانید استفاده کنید که من توصیه نمیکنم.

 

موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی سفید

تاريخ : یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ | ۲۱:۴۳ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |
اکثر ماهیگیرای حرفهای برای صید این دو ماهی از طعمه های مصنوعی مانند لوری،قاشقک، اسپینر و ماهی های ژله ای استفاده میکنن که بستگی به شرایط صید ، شرایط محیطی ، سلیقه و شگرد فرد ماهیگیر داره! عکس نمونه ای از طعمه های مصنوعی را در زیر براتون گذاشتم.نمونه ای از ماهی ژله ای مناسب برای صید ماهی سوف
 لوری نقره ای  جهت صید سوف:
طعمه ژله ای مناسب جهت صید  سوف های کوچک:

موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی سوف ، مقالات آموزشی

تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۹ | ۲۲:۱۹ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |
 

1.شناسایی مکان زیست ماهی مورد نظر:   قابل توجه است که این ماهی در اکثر رودخانه های آب شیرین منتهی به دریای خزر زندگی می کندبه خصوص رود ارس.

2-این ماهی را می توان در بستر رودخانه ها مخصوصا اطراف سنگ ها و تنه درختان غرق شده در آب و نیزارها و بوته های کنار آب پیدا کرد،به خصوص مناطقی که آب از جریان بیافتد!

3-برای صید از نخ شماره  120و100   ،سرب 110 و 180گرم و قلاب ها باید شماره درشت(1 00و 2 00) استفاده نمایید

4-چوب و موتور  باید از نوع مقاوم و خوب باشد تا تحمل صید های سنگین و ضربات ماهی مورد نظر را داشته باشد(چوب تو پر نیمه اکشن نروژی و چرخ اسپینگ میشل فرانسه 800)

5-هنگام ماهیگیری سکوت را رعایت کنید چون این ماهی نسبت به صدا خیلی حساس است

6-برای طعمه میتوانید از جوشانده ای که در وبلاگ اشاره شده استفاده کنید،دل و روده مرغ و کرم خاکی نیز مناسب است(بهترین طعمه ماهی و شاه میگو)

7-طعمه ها باید با دقت به قلاب زده شود،دقت کنید سر قلاب ها را نپوشانید،اگر از کرم خاکی برای طعمه استفاده میکنید چندین کرم را به صورت نیمی در قلاب و نیمی دیگر آزاد استفاده کنید(بصورت توپی)

8-این ماهی را در تمام ساعت شبانه روز میتوان صید نمود ولی چون بیشتر شب ها به دنبال غذا و صید ماهی ها و سایر جانوران میپردازد بهترین زمان برای صید این ماهی هنگام شب است،دقت کنید نور چراغ ها  شب توی آب نیافتد چون ماهی نسبت به نور حساس است و فرار میکند!

9-هنگام بقلاب افتادن ماهی کمتر از 10 کیلو اجازه حرکت زیاد به ماهی ندهید چون سریع ریسه شما را به بوته ها یا تنه ی درخت و سایر موانع طبیعی گیر خواهد داد

10-اگر وزن ماهی صید شده بیشتر از 10 کیلوگرم باشد سعی کنید ماهی را با کلاج دادن خسته کنید و هرگز فشار مستقیم وارد نکنید!

 

در پایان اگر سوالی داشتین میتوانید در نظرات همین پست مطرح کنید

 


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی اسبله

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۹ | ۱:۵۷ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |

1.برای صید قزل الا همیشه اولویت با طعمه های طبیعی خواهد بود سعی کنین حتما" از حشرات بومی منطقه ای که ماهی در اون محیط به تغذیه از آنها عادت کرده استفاده کنین مثلا" اگر اطراف آب پشه آبی یافتید بهترین طعمه پشه آبی خواهد بود و اگر درمنطقه ملخ یا پروانه شبتاب زیادی مشاهده کردید باید آنها را طعمه قرار بدین!  رایجترین طعمه های طبیعی عبارتند از(پشه های آبی ودرختی،انواع پروانه ها،ملخ،سوسکهای درختی،زالو ،کرم خاکی، سنجاقکها، لارو حشرات، نوزاد قورباغه و بچه ماهی بخصوص نوزاد خود قزل الا، انواع خمیرها ،کنسانتره و جوشانده های اسانسدار و ...)

2.بهترین طعمه های مصنوعی عبارتند از(اسپینر های  ارتعاشی و چرخنده با پولکهای متنوع،پلاگها، پشه های مصنوعی،بروکلی ها، لاروهای ژله ای،کرمهای ژله ای،قاشقکها، و...)

دوستان فلای کار باید دقت داشته باشن پشه هایی(مصنوعی) رو بکار بگیرن که حدالامکان با حشرات بومی منطقه ای که توش قزل میگیرن متشابه باشه! 

نمونهای از پشه های مصنوعی

نمونه ای از اسپینرها ،پلاگها و لوری های مورد استفاده برای صید قزل آلا

 

 

 


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی قزل آلا

تاريخ : جمعه پانزدهم مرداد ۱۳۸۹ | ۰:۲۹ قبل از ظهر | نویسنده : مسعود |


در این روش همینطور که در تصویر مشاهده میکنین ریسه به فاصله 10 الی 15 سانتی متر از طعمه پاش فلزی

نصب میگردد

دقت کنید که طعمه باید جذاب تر از محتویات طعمه پاش باشد،بنابراین بهتر است از لارو حشرات و کرم خاکی جهت طعمه زنی استفاده کنیم

میتوانید برای تهیه مواد طعمه پاش از ترکیب جوشانده های کپور (آرد ذرت ،آرد گندم،تخم مرغ،پودر ماهی،آرد سویاو...)همراه مواد بودار مانند سیر و محلول های مخصوص ماهی کپور استفاده نمایید
موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی کپور

تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۹ | ۱۲:۵۷ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

در این روش از سر ماهی کپور یا قزل آلا به عنوان طعمه استفاده میکنیم دقت کنین که حتما" طعمه رو در قلاب دوم جاسازی کنین و قلاب اول که بزرگتره باید به صورت آزاد قرار بگیره و ریسه نیز باید بعد از وزنه به هرزگرد متصل بشه.! در تصویر زیر از یک قلاب شماره 002 مورب اسبله و سر کپور به عنوان طعمه پایه استفاده شده!موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی اسبله

تاريخ : دوشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۸۹ | ۱۹:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |
تاريخ : دوشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۸۹ | ۱۸:۵۷ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |

دوستان علاقمند به صید اسبله میتونن از طعمه جوشانده مخصوص اسبله که در پستهای قبلی مطرح کردم استفاده کنن اما دقت کنین که در این سیستم قلابتون شماره 3 یا 2 باشه و لزوما" بعد از وزنه  قرار بگیره و بهتره وزنه تون رو متحرک قرار بدین!  حتما" در اتصال ریسه به نخ لیدر از هرزگرد استفاده کنید(بخاطر چرخش دورانی ماهی اسبله موقع گیر افتادن!).برای معلق موندن جوشانده و ریسه تون ،درون جوشانده ها مقدار کمی چوب پنبه یا کائوچو قرار بدین!


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی اسبله

تاريخ : دوشنبه چهاردهم تیر ۱۳۸۹ | ۱۵:۷ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |
دوستان علاقمند به رشته ماهیگیری توجه داشته باشن یکی از مهمترین عوامل موفقیت در صید ماهی ها انتخاب طعمه مناسبه! هر چقدر اطلاعاتتون در مورد نوع و شیوه  تغذیه ماهی ها بیشتر باشه به همون اندازه صید بهتری خواهید داشت!درسته تهیه و ساخت طعمه مناسب از مشکلترین مباحث در ماهیگیریه اما خوشبختانه کرم خاکی مثل یه معجزه به کمک ما میرسه! کرم خاکی از جمله بهترین طعمه ها برای صید اکثر ماهیها بشمار میره!

این موجود دوست داشتنی و محبوب ماهیگیران همیشه به راحتی قابل دسترسیه! ولی مهمترین قضیه طرز به قلاب زدن کرم خاکیه که من در زیر سه روش کلیدی رو براتون ترسیم کردم.
بهترین روشهای به قلاب زدن کرم خاکی برای صید انواع مختلف ماهی ها


بهترین روش به قلاب زدن کرم مصنوعی برای صید ماهی های شکارچی و دریاییموضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مقالات آموزشی

تاريخ : دوشنبه چهاردهم تیر ۱۳۸۹ | ۱۴:۶ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |


در این روش پرتاپی صورت نمیگیره و ریسه با قایق در عمق مناسب قرار میگیره دقت کنین که وزنه ی دوم گیره دار بوده و بعد از فیکس شدن ریسه نصب میشه و پس از به دام افتادن ماهی هنگام جمع کردن نخ وزنه ی دوم را سریع جدا میکنیم نقش وزنه ی  دوم در کف نگه داشتن نخ جهت جلوگیری از تماس ماهیها  هنگام شنا در عمق با نخه !! اگر قایق نداشتین ناچارا" سرب دوم را حذف کنین تا به روش پرتابی عمل کنین! ضمنا " درجای که آب خروشانه وجریان آب شدید هستش از وزنه ی سنگینتر استفاده کنین( سرب مناسب درآبهای آرام 110 گرمی و در خروشان 250 گرمی )اگه سرب 250گرمی هم توسط جریان آب بحرکت درآمد مطمعن باشین در اون آب ماهی کپور نخواهید یافت چون این ماهی در آبهای نسبتا" آرام و ساکن زندگی میکنه ! مانند سدها،آبگیرها،مردابها،و نقاط آرام رودخانه های پر آب و عریض، من شخصا" طی چندین سال ماهیگیری از رود ارس تا بحال کپور درشتی صید نکردم البته منکر وجود ماهی کپور در رود ارس نیستم و جاهایی که آب جریان ملایمتری داره امکان صید هست! اما در گذشته از سد ارس صید مطلوبی داشتم ! که این خود گواهی این مطلبه که خاستگاه ماهی کپور رودهای خروشان نیست ولی گونه های دیگری  به علت آناتومی مناسب مانند زرد پر،ماش،سفید رودخانه ای و مغارچین برعکس کپور در این آبها بیشتر صید میشن!!!


موضوعات مرتبط: بهترین روش های صید ماهی ، مطالب اختصاصی ماهی کپور

تاريخ : جمعه یازدهم تیر ۱۳۸۹ | ۱۲:۲۶ بعد از ظهر | نویسنده : مسعود |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.